آکادمی پیانو سولیست | بالاد چیست
بالاد و تعریف آن در موسیقی
بالاد، بالاد شوپن، بالا لیست، بالاد برامس، بالاد واگنر، فرم بالاد، فرم های موسیقی، دوران رمانتیک، فرم شناسی در موسیقی، فرم شناسی
16651
rtl,post-template-default,single,single-post,postid-16651,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-16.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

بالاد چیست؟

بالاد چیست؟

بالاد

بالاد “سازی” در اواسط قرن نوزدهم پدید آمد، که فُرم آزادی دارد با خصوصیات گاهی حماسی ، گاهی غنائی، و گه گاهی روائی. و این ویژگی ها در بالادهای “آوازی” رُمانتیک آلمان، در پایان قرن هجدهم نیز یافت می شود و آهنگسازان در آن روزگار بالاد “آوازی” را همانند لیدهایی می دانستند که بر اساس منظومه ای یا موضوعی غالبا افسانه ای ساخته شود و معمولا این گونه آهنگ ها را یا پیانو ( در آثار لُوه، و شومان)، یا ارکستر و آواز گروهی ( در تصنیفات مندلسون) همراهی می کرد.

مشهورترین بالادهای “سازی” را برای پیانو شوپن،لیست و برامس نوشته اند. بعضی از این بالادها، که منظومه ای کم و بیش توصیفی را به زبان موسیقی باز می گویند در ردیف قطعات موسیقی برنامه ای جای می گیرند. بالاد اپوس 10 شماره یک برامس در رِمینور در همین ردیف است، که یک منظومه قدیمی اسکاتلندی (پدرکشی اِدوارد) را در قالب موسیقی ریخته است. حال آن که بعضی از بالادهای پیانویی شوپن- که می گویند در آنها جمله به جمله اشعار دوست شاعرش آدام میتسکوویچ را گرته برداری کرده، و اثبات این مساله کمی دشوار می نماید- به موسیقی ناب نزدیک است، برامس و فُوره نیز بالادهائی نوشته اند که موسیقی ناب است.

 

منبع: آثار کلیدی موسیقی  نویسندگان: ژان ژاک سولی و گی للون ترجمه ی محمد مجلسی

برای امتیاز دادن کلیک کنید
[مجموع: 1 میانگین: 1]
No Comments

Post A Comment

هنرمندان و دوستداران عزیز موسیقی

با عضویت در خبرنامه آکادمی پیانو سولیست آخرین اخبار ، نت های جدید قطعات و آهنگ ها، و مطالب آموزشی موسیقی را دریافت کنید.

عضویت شما با موفقیت انجام شد.

There was an error while trying to send your request. Please try again.

آکادمی پیانو سولیست will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.