آکادمی پیانو سولیست | برای یادگیری پیانو از کجا شروع کنیم و چه کنیم؟
15825
rtl,page-template-default,page,page-id-15825,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-16.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

برای یادگیری پیانو از کجا شروع کنیم و چه کنیم؟

برای یادگیری پیانو از کجا شروع کنیم و چه کنیم؟

خیلی از هنرجوها و افرادی که قصد دارند تازه شروع به یادگیری پیانو کنند، سوالات زیادی برایشان پیش می آیدف مثل اینکه از کجت باید شروع کنیم؟ چه معیارهایی برای یادگیری مهم هستندف چطوری باید تمرین کنیم؟ چه تمریناتی باید انجام دهیم؟ چه مدتی طول می شکد تا بتوانیم قطعه و آهنگ بزنیم؟ روزی چند ساعت باید تمرین کنیم؟ و سوالاتی از این قبیل. در اینجا سعی کردیم به سوالات شما پاسخ بدیم تا بتوانید بطور موثرتری پیانو را فرا بگیرید.

  1. متد آموزشی:

برای یادگیری یک ساز از جمله پیانو، متدهای مختلفی جهت آموزش وجود دارد، بسته به سن و سطح هنرجو، ممکن است روش های مختلفی برای آموزش در نظر گرفته شود. مهمترین نکته در اینجا، استفاده از متدی است که سبب خستگی و دلزدگی هنرجو نشود و از طرفی نکات و تکنیک های لازم به او آموزش داده شود تا سطح هنرجو ارتقا یابد. معولا در بسیاری از آموزشگاه های موسیقی دیده میشود یا از روشی استفاده می شود که باعث خستگی و ناامیدی هنرجو از روند آموزش می شود و پس از چند ماه هنرجو از فراگیری ساز منصرف می شود و یا آموزش ها بطوری است که پس از چند ماه سطح هنرجو بدون تغییر باقی می ماند و پیشرفتی در تکنیک و مهارت نوازندگی هنرجو دیده نمی شود. از اسن رو اساتید باید آگاهی کامل نسبت به روحیات، ظرفیت و سطح هنرجو و همچنین متدهای آموزشی مختلف داشته باشند تا بتنوانند بطور موثری روند آموزشی را پیش برده  و سبب افزایش سطح مهارت و تکنیک هنرجویان شوند.

 

  1. تمرینات تکنیکی:

همانطور که در بالا اشاره شد تمرینات تکنیکی نقش بسیار مهمی در پیشرفت و افزایش مهارت هنرجو دارند. هذف از انجان تمرینات تکنیکی رفع ضعف ها در هنرجویان می باشد. در ساز پیانو این تمرینات سبب هماهنگی مغز و دستان  و همچنین هماهنگی دست راست و چپ، از بین بردن ضعف انگشتان به خصوص در سدت چپ، استقلال انگشتان و توانایی آن ها در اجرای سریع، یادگیری و اجرای صحیح ضرب و ریتم می شود. با توجه به سطح هنرجو ، تمرینات تکنیکی متفاوتی در نظر گرفته میشود و رفته رفته سطح آن ها افزایش پیدا می کند تا هنرجو به سطح نوازندگی قابل قبولی برسد.

 

  1. قطعه

در هر سطحی از آموزش، مربیان و اساتید پیانو با توجه به سطح هنرجوها، قطعات مختلفی را برای اجرا و نوازندگی آن ها انتخاب می کنند. قطعات انتخاب شده باید بر اساس علاقه و سطح هنرجو انتخاب شود، تا از طرفی هنرجو انگیزه لازم برای تمرین و اجرای قطعه را داشته باشد، از طرفی هنرجو بتواند سطح مهارت و نوازندگی و تکنیک های یادگرفته شده را به خوبی در آن اجرا کند. قطعات انتخاب شده نباید زیاد ساده و یا سخت باشد. انتخاب قطعات آسان مانع به چالش کشیده شدن هنرجو و پیشرفت سطح او می شود. همچنین انتخاب قطعات دشوار و خارج از سطح هنرجو سبب دلسردی و نامایدی هنرجو و همچنین اجرای نادرست قطعه می شود.

 

 

 

  1. نحوه و میزان تمرین

مهمترین فاکتور در میزان و سرعت پیشرفت هنرجو کمیت و کیفیت تمرینات انجام شده می باشد. تمرینات باید بصورت منظم  و پیوسته انجام شوند، هنرجو باید ساعاتی را در روز برای انجام تمرینات خود اختصاص دهد و تمرینات را در کمال آرامس و به دور از استرس و هیجان انجام دهد. بعضی از هنرجویان انتظار دارند سریع نتیجه بگیرند و پس از یک یا دوبار تمرین، وقتی به نتیجه دلخواه نمی سند، ناامید شده و دست از تمرین می کشند. اما باید توجه داشت تداوم تمرینات بصورت صحیح سبب یادگیری و رفع مشکلات می شود.

یکی از اشتباهاتی که هنرجویان در زمان تمرین انجام می دهند، نواختن سریع و بدون استفاده از مترونوم می باشد. نواختن سریع سبب بروز اشتباهاتی در حین نواختن می شود که به مرور زمان درحافظه ناخوآگاه ضبط می شوند و تغییر و اصلاح آن ها به زمان و تلاش بسیار بیشتری نیازمند است. همچنین تمرین با استفاده از مترونوم به درک بهتر ضرب ها و ریتم ها و همچنین اجرای بهتر تکنینک ها به ما کمک می کند. بنابراین اگر هنرجویی قصد دارد سطح نوازندگی خود را ارتقا دهد باید از این اشتباهات جلوگیری کند تا بتواند به تدریج سطح کیفیت نوازندگی خود را افزایش دهد.

 

  1. تئوری موسیقی:

یکی از مهمترین نکاتی که باید در حین آموزش پیانو به آن توجه شود،  یادگیری تئوری موسیقی همگام با دروس عملی می باشد. در تئوری موسیقی هنرجو، قواهد و اصول موسیقی را آموزش می بند که به درک بهتر او از موسیقی کمک چشمگیری می کند. آشنایی با گام های مختلف، نحوه نوشتن نت ها و الگو های مختلف نت نویسی، از جمله مطالبی هستند که در تئوری موسیقی به آن ها پرداخته میشود.

 

  1. سلفژ

سلفژ به معنی خواندن و تلفة صحیح نت ها و آشنایی با علامت ها می باشد. در سلفژ، شخصی می بایست نت ها را به شکل صحیح  از نظر زیر و بمی و فرکانس و همچنین با رعایت زمان هر نت ادا کند. نباید این نکته فراموش شود که سکوت ها هم نیز دارای ارزش زمانی می باشند و در زمان نت خوانی باید آن ها نیز مدنظر قرار گرفته شوند. سلفژ خود شامل دو بخش کانتاتی و پارلاتی می باشد که در مقاله مربوط به سلفژ به تفصیل در مورد آن توضیح داده خواهد شد. بنابراین سلفژ نقش مهمی در درک هنرجو از موسیقی و اجرای صحیح قطعات دارد.

 

  1. اجرا کردن

یکی از مواردی که در پیشرفت هنرجو تاثیر بسیار زیادی دارد، اجرا کردن مداوم قطعات توسط هنرجو است. هنرجو باید قطعات خود را ضبط کند و به آن ها گوش کند، بدین طریق او میتواند با مقایسه اجرای خود با اجراهای خوب و مرجع نقاط ضعف خود را متوجه شود و آن ها را اصلاح کند. همچنین اجرا کردن قطعات برای افراد دیگر توانایی شخص را در نوازدگی و اجرا بطور بسزایی افزایش می دهد. از مهمترین نکات در زمان اجرا و نوازندگی، القای درست حس و حال قطعه به شنونده می باشد و این امر تنها با درک و فهم درست نوازنده از قطعه امکان پذیر می باشد. پس از یادگیری یک قطعه و تسلط بر آن (از نظر نت خوانی) نوازنده باید مغهوم قطعه را با تمام وجود حس کند و در نوازندگی خود به اجرا گذارد.

 

در آکادمی پیانو سولیست، متد آموزشی بر اساس متد آموزشی رویال کالج انگلستان می باشد و تمامی اساتید این آکادمی دارای مدرک معتبر از این موسسه می باشند. پس از تعیین سطح هنرجویان، آموزش بر اساس سطح هنرجو شروع می شود. در هر سطح تمرینات تکنیکی خاص و مشخصی در نظر گرفته شده است، همچنین قطعاتی متناسب با هر سطح در نظر گرفته شده است که در هر سطح بسته به صلاحدید استاد و توانایی هنرجو این قطعات در اختیار هنرجو گذاشته می شود. در کنار قطعاتی که برای هر سطح در نظر گرفته شده است، این امکان وجود دارد که هنرجویان قطعات مورد علاقه خود را به استاد پیشنهاد دهند و در صورت اینکع در توانایی هنرجو باشد، قطعات درخواستی در مسیر آموزشی به آن ها آموزش داده می شود. در کنار آموزش ها در زمینه اجرا و نوازندگی، آموزش های لازم در زمینه تئوری موسیقی و سلفژ نیز به هنرجویان داده می شود که هنرجو را در درک بهتر موسیقی و پیشرفت سریع تر کمک می کند. لازم به ذکر است که علاوه بر اینکه تئوری موسیقی و سلفژ در کنار دروس عملی به هنرجویان داده می شود، آموزشگاه موسیقی سولیست کلاس هایی را بطور جداگانه و اختصاصی برای تئوری موسیقی و سلفژ برگزار می کند، که در این کلاس ها به تفصیل و بطور جامع این مباحث تدریس می شود.

هنرمندان و دوستداران عزیز موسیقی

با عضویت در خبرنامه آکادمی پیانو سولیست آخرین اخبار ، نت های جدید قطعات و آهنگ ها، و مطالب آموزشی موسیقی را دریافت کنید.

عضویت شما با موفقیت انجام شد.

There was an error while trying to send your request. Please try again.

آکادمی پیانو سولیست will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.