آکادمی پیانو سولیست | تاثیر سن در یادگیری موسیقی
تاثیر سن یاددگیری موسیقی، تاثیر موسیقی بر مغز و ضریب هوشی
تاثیر موسیقی بر مغز، تاثیر موسیقی بر یادگیری، تاثیر موسیقی بر هوس، هوش موسیقی، سن مناسب یادگیری موسیقی، آموزش پیانو، سن مناسب آموزش پیانو،
16734
rtl,post-template-default,single,single-post,postid-16734,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-16.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

تاثیر سن یادگیری موسیقی بر عملکرد مغز

تاثیر سن یادگیری موسیقی بر عملکرد مغز

نتایج تحقیقات جدید نشان می دهد: افرادی که از سن پایین تر شروع به یادگیری موسیقی می کنند، دارای ارتباطات بیستری بین قسمت های مختلف مغزشان می باشند.

دانشمندان اثرات “قوی” نوازندگی در شبکه های مغزی را کشف کردند.

بر اساس یک تحقیق جدید که در مقیاس وسیع انجام شده است، نوازندگانی که از سن پایین شروع به یادگیری موسیقی کرده و به آموزش خود ادامه می دهند ، دارای ارتباط نورونی بیشتری بین قسمت های مختلف مغز هستند.

در این تحقیق  که توسط متخصصان دانشکده پزشکی دانشگاه استنفورد انجام شد، مجموعه ای متشکل از 153 موزیسین و غیر موزیسین مورد بررسی قرار گرفتند.

در میان نوازندگان ، 52 نفر دارای گوش ابسولوت بودند – نت را بدون نیاز به نت مرجع تشخیص می دهند – و 51 نفر این توانایی را نداشتند، 50 شرکت کننده دیگر در این مطالعه موزیسین نبودند.

دانشمندان تفاوت قابل توجهی در ساختار مغز در نوازندگانی پیدا کردند که از سن پایین تر آموزش را شروع کرده بودند، صرف نظز از اینکه چه سازی می نوازند ( پیانو ، کلارینت ، شیپور، ویولن و یا هر ساز دیگری).به طور خاص ، این تیم کشف کرد که کسانی که از سن کم شروع به یادگیری موسیقی می کنند دارای ارتباط مغزی قوی تری نسیت به کسانی هستند که در سنین بالاتر شروع به یادگیری می کنند.

دکتر سیمون لیپولد ، نویسنده ی این تحقیق، توضیح داد که هرچه نوازندگان بیشتر (برای مدت زمان طولانی تر) آموزش ببینند ، تأثیر آن بر ذهن آنها بیشتر می شود. وی گفت: “نوازندگانی که آموزش خود را در سنین جوانی آغاز كردند ، ارتباط ساختاری قوی تری نسبت به نوازندگانی دارند که در سنین بالاتر آموزش موسیقی را شروع کرده اند.

دکتر لیپولد افزود: “این نتایج نشان می دهد که چگونه تجربه ، به ویژه در اوایل دوران زندگی ، مغز را شکل می دهد و چگونه مهارت های موسیقی پیشرفته در مغز ما شکل گرفته و بیان می شوند.”

این تیم همچنین دریافت که نوازندگان ، خواه دارای گوش ابسولوت باشند یا نباشند ، از اتصالات ساختاری و عملکردی قوی تری نسبت به غیر موزیسین ها برخوردارند. این مقاله که در مجله ی JNeurosci منتشر شده است تعداد زیادی از افراد به عنوان جامعه نمونه برای مقایسه مغز نوازندگان با و یا بدون توانایی گوش ابسولوت استفاده شده است ،اما تفاوت زیادی بین این دو گروه مشاهده نشده است.دکتر لیپولد می گوید: “درعوض ، این توانایی ممکن است ارتباطات ظریف تری را در مغز شکل دهد.”

هر دو گروه از موزیسین ها ارتباط عملکردی سالم تر و ارتباط ماده سفید قوی تری را بین مناطق شنوایی مغز و مناطق درگیر در پردازش سطح بالا نشان دادند. این تیم در مقاله خود نوشت: “نتایج ما نشان می دهد که آموزش موسیقی طولانی مدت با تغییرات قوی در شبکه های بزرگ مغزی مرتبط است.”

کودکان به طور متوسط ​​از سن 6 -7 سالگی شروع به نواختن ساز می کنند . گفته می شود اگر کودکان در سن دبستان در کلاس های موسیقی ثبت نام شوند و با ساز آشنا شوند، احتمال اینکه آن ها ساز مورد علاقه ی خود را انتخاب کنند و به یادگیری و  نواختن ان ادامه دهند، بیشتر است. اما این بدان معنا نیست که بگوییم برای شروع یادگیری موسیقی محدودیت سنی وجود دارد.

علاوه بر این بر اساس نتایج بدست آمده در تحقیقی که در سال 2005 انجام شده است ، اسکن مغزی کودکان 9 تا 11 ساله نشان داده است که آن دسته از کودکانی که سازهای موسیقی می نوازند ، به طور قابل توجهی دارای حجم ماده خاکستری بیشتری در قشر حسی-حرکتی و لوب های پس سری می باشند( Schlaug et al 2005).

منابع: سایت  Classic FM و Parenting Science

 

با عضویت در خبرنامه آکادمی پیانو سولیست، نت های جدید قطعات، مطالب آموزشی و اخبار جدید آموزشگاه را دریافت کنید.

برای امتیاز دادن کلیک کنید
[مجموع: 1 میانگین: 5]
No Comments

Post A Comment