آکادمی پیانو سولیست | تاثیر موسیقی بر مغز و ضریب هوشی
تاثیر موسیقی بر مغز و ضریب هوشی، تاثر موسیقی بر یادگیری، تایر موسیقی بر انسان
تاثیر موسیقی بر مغز، تاثیر موسیقی بر یادگیری، تاثیر موسیقی بر ضریب هوشی، تاثیر موسیقی بر انسان، یادگیری موسیقی، آموزش موسیقی
16962
rtl,post-template-default,single,single-post,postid-16962,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-16.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

تاثیر موسیقی بر مغز و ضریب هوشی

تاثیر موسیقی بر مغز و ضریب هوشی

مطالعات نشان داده اند که یادگیری ساز و موسیقی، ضریب هوشی  IQ ار در افراد تا 10 درصد افزایش می دهد.

بر اساس مطالعه جدیدی که روی بیش از 4600 داوطلب انجام شده است ، یادگیری یک ساز موسیقی ضریب هوشی افراد را افزایش می دهد. تحقیقات جدید ادعا کرده است که یادگیری نواختن یک ساز موسیقی هوش را 10 درصد افزایش می دهد.

در یک مطالعه شش ماهه که توسط DIYS.com ، بزرگترین جامعه DIY در جهان هماهنگ شده است ،از 4694 داوطلب خواسته شد تا یک سرگرمی جدید را انتخاب کرده  هنگام قرنطینه به دلیل ویروس کرونا شرو ع به انجام آن کنند. از جمله سرگرمی های انتخاب شده می توان به بافتن ، ورزش و یادگیری ساز اشاره کرد.

داوطلبان پس از آنکه طبق فعالیت انتخابی خود گروه بندی شدند ، یک آزمون تعیین ضریب هوشی (IQ) را انجام دادند. پس از شش ماه ، آنها مجدداً مورد آزمایش قرار گرفتند و محققان امتیازات را ثبت و بررسی کردند.

بیشترین افزایش ضریب هوشی مربوط به گروهی بود که موسیقی را انتخاب کرده بودند و آهنگ می ساختند؛ ضریب هوشی این گروه به طور متوسط 9.71 درصد افزایش داشته است.قبل از شروع بع یادگیری ساز ، میانگین ضریب هوشی نوازندگان جدید (افرادی که تازه شروع به یادگیری کردند) 103 بود. شش ماه بعد، وقتی دوباره آزمایش شدند ، این عدد به 113 افزایش یافت.

نمرات آزمون های ضریب هوشی ، که برای اندازه گیری مهارت های مختلف استدلالی و شناختی استفاده می شود ، به طور متوسط حدود 100 است.در بین همه ی سرگرمی ها، امتیازموسیقی در افزایش ضریب هوشی از همه بالاتر بود: میانگین امتیاز موسیقی 71/9 درصد، بافتن 9.68 درصد ، ورزش 37/7 درصد و مطالعه 7/7 درصد.طبق این مطالعه ، محبوب ترین ساز گیتار بود که 31 درصد از داوطلبان این ساز را برای یادگیری انتخاب کردند.

تأثیر نواحتن موسیقی بر عملکرد و مهارت های شناختی به طور گسترده ای مورد مطالعه قرار گرفته است.در سال 2014 در برنامه ی Ted Talk آنیتا کالینز، محقق و دانشمند در زمینه رشد مغز و یادگیری موسیقی، بیان کرد که چرا هنگام نواختن موسیقی در مغز نوازندگان به اصطلاح آتش بازی رخ میدهد.

کالینز توضیح می دهد وقتی نوازنده ای ساز می زند ، دانشمندان علوم مغز و اعصاب مشاهده کردند هنگامی که مغز اطلاعات مختلف را در “توالی های پیچیده ، بهم پیوسته و فوق العاده سریع” پردازش می کند، نواحی مختلفی از مغز روشن می شوند”. کالینز اضافه می کند: “نواختن موسیقی برای مفز معادل با یک تمرین کامل (full-body) است.”

یک مطالعه جدیدتر، به سرپرستی متخصصان دانشکده پزشکی دانشگاه استنفورد ، نشان داد که در نوازندگانی که از سن جوانی شروع به نواختن ساز می کنند، ارتباطات مغزی بیشتر است.محققان با بررسی گروهی متشکل از 153 نوازنده و غیر موزیسین ، تفاوت چشمگیری در ساختار مغز نوازندگان پیدا کردند.

همچنین بر اساس نتایج به دست آمده در این پژوهش، افرادی که از سنین جوانی شروع به یادگیری موسیقی و نواختن ساز می کنند دارای عملکرد مغزی قوی تر نسبت به افرادی هستند که در سنین بزرگسالی شروع به یاذگیری موسیقی کردند.

عملکرد شناختی اشاره به توانایی‌های فرد برای پردازش (افکار) دارد که باید در یک فرد سالم باشد و به صورت «توانایی‌های یک فرد برای انجام فعالیت‌های مختلف ذهنی که بیشتر مرتبط با یادگیری و حل مسئله است.» تعریف می‌شود. به‌طور مثال مواردی همچون مهارت‌های کلامی، محیطی، روانشناختی و پردازش سریع می‌باشد[۱] معمولاً شناخت به چیزهایی مانند حافظه، توانایی یادگیری اطلاعات جدید، گفتار، درک مطالب نوشته شده، اشاره دارد. (ویکی  پدیا)

برای امتیاز دادن کلیک کنید
[مجموع: 1 میانگین: 5]
No Comments

Post A Comment

هنرمندان و دوستداران عزیز موسیقی

با عضویت در خبرنامه آکادمی پیانو سولیست آخرین اخبار ، نت های جدید قطعات و آهنگ ها، و مطالب آموزشی موسیقی را دریافت کنید.

عضویت شما با موفقیت انجام شد.

There was an error while trying to send your request. Please try again.

آکادمی پیانو سولیست will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.