آکادمی پیانو سولیست | مازورکا چیست
تعریف مازورکا در موسیقی mazurka و تاریخ موسیقی
mazurka، مازورکا، شوپن، مازورکای شوپن، خالق مازورکا، آموزش پیانو، آموزش تخصصی پیانو، لهستان، سولیست، تاریخ موسیقی
16540
rtl,post-template-default,single,single-post,postid-16540,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-16.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

مازورکا (Mazurka) چیست؟

مازورکا (Mazurka) چیست؟

مازورکا (به لهستانی  mazurek) نوعی موسیقی لهستانی است که بر اساس رقص های محلی ، معمولاً با سرعتی که حالت سرزنده دارد، تعریف شده که بصورت 3 ضربی هستند و در اکثر مواقع آکسان یا تاکید روی ضرب دوم یا سوم قرار می گیرد. مازورکا ، در قرن نوزدهم در اروپا محبوب شد ، که قسمت زیادی از این محبوبیت از طریق آثار برجسته فردریک شوپن حاصل شد.

آهنگسازان کلاسیک بسیاری  مازورکا نوشته اند که از برجسته ترین آن ها   59 مازورکایی است که توسط فردریک شوپن برای پیانو نوشته شده است. در سال 1825 ماریا سژیمانوسكا بزرگترین مجموعه مازوركاهای پیانو را كه قبل از شوپن منتشر شده بود نوشت. Henryk Wieniawski همچنین دو قطعه برای ویولن با پیانو نوشت جولیان کوکران مجموعه ای از پنج مازورکا را برای پیانو و ارکستر نوشت.

شوپن برای اولین بار در سال 1824 آهنگسازی قطعات مازوركا را آغاز كرد ، اما آهنگسازی او تا سال 1830 جدی نشد. ویژگی های سبک و موسیقی مازورکاهای شوپن با انواع سنتی متفاوت است زیرا شوپن در واقع ژانر کاملاً جداگانه و جدیدی از مازورکا را ایجاد کرد. به عنوان مثال ، او در مازوركاهای خود از تکنیک های موسیقی كلاسیك ، از جمله كنترپوان و فوگ استفاده كرد. مازورکاهای شوپن بیشتر از سبک های محلی و سنتی از نظر تکنیکی مورد توجه قرار گرفت. شوپن همچنین سعی در ساخت مازوركاهای خود به گونه ای داشت كه از آنها برای رقص استفاده نگردد ، بنابراین آنها را از فرم اصلی خود دور کرد.

 

با وجود اینکه که شوپن برخی از جنبه های مازورکا اصلی را تغییر داد ، اما برخی دیگر را حفظ کرد. مازورکاهای او ، مانند رقص های سنتی ، حاوی تکرارهای زیادی هستند: تکرار برخی از بخش ها و یا  کل یک بخش. ریتم مازورکاهای شوپن نیز بسیار شبیه به مازورکاهای قبلی باقی مانده است. با این حال ، شوپن همچنین عناصر موزون دو فرم های دیگر موسیقی لهستانی را مانند، kujawiak و oberek ، به درون مازورکاهای خود یکار برده است. مازوركاهای او معمولاً دارای ریتمی از بیش از یكی از این سه فرم (مازوركا ، كوجاویاك و اوبرك) هستند. این استفاده از ریتم ها نشان می دهد که شوپن سعی در ایجاد ژانری داشت که با فرم اصلی ارتباط داشته باشد ، اما همچنان سبکی جدید و متفاوت باشد.

 

ویدئوی زیر اجرای زیبای یکی از  مازورکاهای زیبای شوپن می باشد. امیدواریم لذت ببرید.

 

 

برای امتیاز دادن کلیک کنید
[مجموع: 2 میانگین: 5]
No Comments

Post A Comment

هنرمندان و دوستداران عزیز موسیقی

با عضویت در خبرنامه آکادمی پیانو سولیست آخرین اخبار ، نت های جدید قطعات و آهنگ ها، و مطالب آموزشی موسیقی را دریافت کنید.

عضویت شما با موفقیت انجام شد.

There was an error while trying to send your request. Please try again.

آکادمی پیانو سولیست will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.