آکادمی پیانو سولیست | آموزش سلفژ و تربیت شنوایی
تربیت شنوایی و سلفژ نقش مهمی در افزایش مهارت نوازندگی و دانش موسیقی هنرجوها دارد.
آموزش پیانو،آموزش تخصصی پیانو،آموزش سلفژ، آموزش موسیقی، آموزش پیانو، سلفژ، تربیت شنوایی، آموزش آواز، خوانندگی، بداهه نوازی، آموزشگاه موسیقی
16072
rtl,post-template-default,single,single-post,postid-16072,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-16.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

نکاتی در مورد تربیت شنوایی و سلفژ

نکاتی در مورد تربیت شنوایی و سلفژ

تربیت شنوایی به معنای آموزش ذهن برای شنیدن و درک درست ارتباط بین نت ها است. تقویت قدرت شنوایی، این امکان را می دهد که با نگاه کردن به نت های یک قطعه و آهنگ، قبل از نواختن آن حس و درک درستی از آن داشته باشید.

بعضی از افراد بر این باورند که گوش آنها از نظر موسیقیایی به اصطلاح ناشنواست و قادر نیستند تفاوت بین نت های مختلف را تشخیص دهند. مخصوصا زمانی که نمی توانند یک آهنگ را به درستی و روی نت بخوانند و یا اینکه زمانی که شخصی آواز می خواند نمی توانند تشخیص دهند آیا او نت ها را درست ادا می کند ، این احساس در آن ها بیشتر می شود. تعداد خیلی اندکی از افراد وجود دارند که از نظر موسیقیایی ناشنوا هستند، و این یک مهارت است که با تربیت شنوایی و تمرین کسب می شود.

تمرین هایی برای بهبود  تربیت شنوایی و سلفژ

در اینجا تمریناتی برای تربیت شنوایی قرار دارد که با استفاده از آن ها می توانیم این مهارت را در خود بهبود دهیم :

1.گوش کردن با تمرکز به صدای نت ها:

یک نت، بطور مثال دو میانی را در پیانو را بزنید و به صدای آن خوب گوش دهید، سپس یک نت دیگر با فاصله زیاد از آن نت ( می تواند در اکتاوهای بالاتر و یا پایین تر باشد) را بنوازید و به آن صدا و تفاوت بین این دو نت خوب توجه کنید. اگر شما از نظر موسیقی ناشنوا باشید تفاوت بین این دونت را متوجه نمی شوید. این کار را چند بار تکرار کنید و خوب گوش کنید و صدا و تفاوت را به خاطر بسپارید. سپس نت ها با فاصله کمتر نسبت به نت اول که نواختید را امتحان کنید و به صدای آن ها و تفاوت صدا گوش دهید. هرچه فاصله کمتر می شود تشخیص تفاوت ها  نیز مشکل تر  می شود.

2. تمرین برای تشخیص تفاوت بین نت های مختلف

 بعد از انجام تمرین اول، از یکی از دوستان خود بخواهید که دو نت را روی پیانو بزند و شما باید تشخیص دهید که نت دومی که نواخته شده، بالاتر از نت اول است و یا پایین تر، حتی ممکن است یک نت دوبار پشت سرهم نواخته شود و شما باید سعی کنید تشخیص دهید. در ابتدا ممکن است کمی سخت باشد و در تشخیص صداها  اشتباه کنید اما با تمرین به مرور زمان، قادر خواهید بود که بالا و پایین بودن نت ها را به درستی تشخیص دهید.

3. خواندن نت ها:

شاید  شما  قادر به تشخیص صداهای متفاوت باشید اما در خواندن نت ها دچار مشکل شوید. خواندن یک مهارت اکتسابی است که با تمرین مداوم می توانید به آن دست یابید.  در ابتدا باید احساس ترس را از خود دور کنید و با آرامش به نت ها گوش کنید و آن ها را بخوانید. سعی کنید قسمت های بالا و پایین صدای خود را با خواندن نت های بالا و پایین امتحان کنید. گوش کردن به نت ها و تلاش برای خواندن صحیح نت ها، کمک بسیار زیادی به تربیت شنوایی شما می کند. بطور مثال می توانید  یک ترتیبی از نت ها را بطور مثال از دو تا سل را پشت سر هم بنوازید و سعی به خواندن درست نت ها کنید. همچنین در زمان نواختن قطعات مختلف سعی کنید با آن ها بخوانید. البته برای خواندن صحیح نت ها، روش ها و متدهای مختلفی وجود دارد که در مقالات بعدی به تفصیل به آن ها خواهیم پرداخت.

سلفژ و تربیت شنوایی چه تاثیری در یادگیری موسیقی و نوازندگی دارد؟

با تمرین،به مرور زمان گوش و ذهن شما این توانایی را پیدا می کند که اجزای مختلف موسیقی در یک قطعه مانند فواصل بین نتها، نوع آکوردها و توالی آکوردها  را تشخیص دهد و در هنگام اجرای قطعه ، آن ها را بهتر به خاطر بسپارید و توانایی شما در نواختن قطعات بطور چشمگیری افزایش پیدا می کند. همچنین شما قادر خواهید بود آهنگ های مورد علاقه ی خود را، به راحتی بنوازید.

برای امتیاز دادن کلیک کنید
[مجموع: 1 میانگین: 5]
No Comments

Post A Comment

هنرمندان و دوستداران عزیز موسیقی

با عضویت در خبرنامه آکادمی پیانو سولیست آخرین اخبار ، نت های جدید قطعات و آهنگ ها، و مطالب آموزشی موسیقی را دریافت کنید.

عضویت شما با موفقیت انجام شد.

There was an error while trying to send your request. Please try again.

آکادمی پیانو سولیست will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.