آکادمی پیانو سولیست | کوک کردن پیانو
نکاتی در مورد کوک پیانو. چرا پیانو از کوک خارج می شوند و چه عواملی روی کوک پیانو تاثیرگذارند
کوک پیانو،پیانو،کوک،کوک کردنپیانو،آموزش پیانو،آموزش موسیقی
16174
rtl,post-template-default,single,single-post,postid-16174,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-16.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

چرا پیانوها به کوک نیاز دارند؟

چرا پیانوها به کوک نیاز دارند؟

نکاتی در مورد کوک پیانو

این یک واقعیت است که همه پیانوها از کوک خارج می شوند. دلایل فنی و محیطی مختلفی در این پدیده دخیل هستند که با آگاهی در مورد آن ها  می توان به سادگی توضیح داد که چرا برخی از پیانوها سریعتر از سایرین از کوک خارج می شوند. اگرچه دانستن عوامل تاثیرگذار روی کوک پیانو به ما در نگهداری بهتر پیانو و تنظیم نگه داشتن کوک آن به مدت طولانی تر کمک زیادی می کند، اما باید در نظر داشت که به هر حال پس از مدتی حتی بهترین و با کیفیت ترین پیانو ها نیازمند کوک و تنظیم می باشند.

عواملی موثر در کوک پیانو

برای کوک و تنظیم پیانو باید عوامل مختلف در نظر گرفته شود. آیا سیم ها جدید هستند و چقدر از عمر آن ها می گذرد؟ آیا در سیم ها زنگ زدگی وجود دارد؟ چه مدت زمانی از آخرین تنظیم و کوک پیانو گذشته است؟ آیا پین بلاک ها آسیب دیده است؟ آیا پین های تنظیم محکم هستند؟ آیا تغییرات دمایی در اتاق زیاد است؟ آیا پیانو کنار پنجره قرار دارد؟ آیا پنجره ها مرتب باز و بسته می شوند؟ آیا پیانو در معرض تابش مستقیم خورشید قرار دارد؟ آیا پیانو در کنار دیوار خارجی قرار دارد؟ آیا پیانو نزدیک سیستم گرمایش و یا سرمایش قرار دارد؟ میزان رطوبت داخل اتاق چقدر است و آیا نوسان زیاد در میزان رطوبت بین فصول وجود دارد؟ آیا پیانو زیاد نواخته می شود؟ و یا زیاد با آن کار نمی شود؟

بنابراین مشاهده می شود که عوامل متعددی در بهم خوردن کوک پیانو موثر است و یک تکنسین ماهر باید تمامی این عوامل را بررسی کرده تا با شناخت کامل از وضغیت پیانو، دلایل از کوک خارج شدن پیانو را اصلاح کند و آن را به درستی کوک کند.

مشکلات مربوط به کوک گوشی های پیانو

یکی از اصلی ترین دلایلی که صاحبان پیانو تصمیم می گیرند پیانوهای خود را تعمیر کنند ،  این دلیل است که چوب های نگهدارنده گوشی ها نیاز به تعویض دارند. این چوب ها از چوب پنبه های خوب سخت و متراکم ساخته شده اند. زمانی که چوب های نگه دارنده گوشی به تازگی نصب شده اند ، این چوب ها، گوشی های کوک را محکم در محل خود نگه می دارند ،که این کمک می کند تا پیانو کوک و تنظیم بماند. با گذشت زمان با تغییر آب و هوا ، اندازه سوراخ های چوب که گوشی ها درآن قرار دارند تغییر می کنند.. با افزایش رطوبت، اندازه سوراخ ها بیشتر و با کم شدن رطوبت، سوراخ ها منقبض و کوچک تر می شوند. این تغییرات در برابر آب و هوا اجتناب ناپذیر است و با گذشت زمان ، سوراخ ها دیگر قادر نخواهند بود سیم ها را درون چوب ها محکم نگه دارند. با جایگزین کردن پین های قدیمی با جدید می توان، بار دیگر به حالت قبل رسید و سیم ها را محکم نگه داشت.

تاثیر دما روی کوک پیانو

اغلب نوسانات دمای هوا با تغییرات رطوبت نسبی همراه است، اگرچه الزاما همیشه چنین رابطه ای وجود ندارد. با این وجود ، واکنش پیانو به تغییرات درجه حرارت بسیار ناگهانی یا قابل توجه شبیه به تغییرات رطوبت است. نواسانات قابل توجهی در دمای هوای اطراف پیانو به ناچار فشار رشته های پیانو را بر روی پل تغییر می دهد. افزایش قابل توجه دما باعث می شود که صدای پیانو تیز شود ، در حالی که کاهش دما باعث می شود صدای پیانو حالت بم تر پیدا کند.

در اکثر خانه های امروزی، وجود سیستم واحدهای تهویه مطبوع ، باعث شده که اغلب دمای هوای داخلی خانه در فصول مختلف سال ، در سطح نسبتاً ثابت نگه داشته شوند.. با وجود چنین واحدی، نوسانات دما معمولاً به میزان کم انجام می شود، در نتیجه تاثیرات آن روی پیانو به حداقل می رسد. اگرچه ممکن است مشکلاتی ایجاد شود ، بطور مثال، سیستم تهویه (سرمایش و گرمایش) به طور ناگهانی برای مدت زمانی خاموش شوند ، مانند سفرهای آخر هفته یا تعطیلات طولانی تابستان. برای جلوگیری از تغییرات شدید دما ، بهتر است دمای اتاق را خیلی به تدریج به یک درجه تنظیم کنید و دقت شود که این تغییرات دمایی از ده درجه بیشتر نشود. به محض بازگشت، از تنظیم هرگونه تغییر به سرعت دما به سطح دمای مورد نظر خودداری کنید.

تاثیر سیم های جدید در کوک پیانو

اگرچه سیم های پیانو معمولاً با استیل با کیفیت بسیار بالا ساخته می شوند ، اما به ناچار دچارکشش میشوند ، به خصوص وقتی که جدید هستند. بطور کلی مرحله کشش سیم هایی که جدید هستند که هم شامل سیم های جدیدی می شود که روی پیانو قدیمی نصب شده اند و همچنین سیم های نصب شده کارخانه روی پیانوهای جدید، مدتی طول می کشد. طی دو سال اول پس از نصب سیم های جدید ، پیانو بعد از هر کوک تنظیم شده و به تدریح کمتر دچار نوسان می شود. اگر پیانو هر شش ماه در طول سال و نیم اول تنظیم شود ، معمولاً با تنظیم سوم ، رشته های پیانو تثبیت می شوند. با تنظیم چهارم ، رشته ها به میزان کشش مورد نظز رسیده و فرکانس ها و صداها بسیار پایدار تر می شود و با وجود سایر اوضاع ساختاری و محیطی ، پیانو برای مدت زمان طولانی تر، کوک می ماند.

تاثیر رطوبت نسبی محیط در کوک پیانو

تغییرات در میزان رطوبت نسبی محیط یکی از اصلی ترین عواملی است که سبب از کوک خارج شدن پیانو  می شود.به عنوان مثال در مناطقی که تابستان ها مرطوب و شرجی هستند، و زمستان ها هوا خشک هست، تغییرات در میزان رطوبت، بر روی صفحه صدا تاثیر گذار است. با افزایش رطوبت، صفحه صدا، رطوبت را جذب کرده و با کاهش رطوبت و درهوای خشک، رطوب خارج می شود، که این تغییرات سبب به هم خوردن تنظیمات پیانو می شود.. معمولا با افزایش رطوبت، صدای پیانو تیز تر و شارپ تر می شود و با کاهش رطوبت و خشکی هوا، صدا حالت بم تر می گیرد.

برای امتیاز دادن کلیک کنید
[مجموع: 2 میانگین: 5]
No Comments

Post A Comment

هنرمندان و دوستداران عزیز موسیقی

با عضویت در خبرنامه آکادمی پیانو سولیست آخرین اخبار ، نت های جدید قطعات و آهنگ ها، و مطالب آموزشی موسیقی را دریافت کنید.

عضویت شما با موفقیت انجام شد.

There was an error while trying to send your request. Please try again.

آکادمی پیانو سولیست will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.